E-Ticareti Kimler Yapmalı?

E-Ticareti Kimler Yapmalı?

Bu saatten sonra e-ticaretin ne olduğunu tanımlamam yersiz olur sanırım. Türkiye artık e-ticaretin cenneti olma yolunda büyük yol kat etti. Mübalağasız e-alışveriş konusunda Amerika’dan sonra en cazip ülke ülkemizdir diyebilirim. Ülkemizde; sanal pos alt yapısının – bankacılığın güçlü olması, taksitli alışveriş imkânı, kargo alt yapısının müsaitliği, kapıda ödeme seçeneği, e-ticaret yazılımlarının gerek paket bazında gerekse özel yazılım olarak oldukça gelişmiş olması, her şeyden önemlisi halkımızın yeniliğe açıklığı, Türkiye pazarının devasa bir tüketim toplum oluşu, son 10 yıldır ekonominin şöyle ya da böyle rayında gitmesi e-ticaretin ikinci baharını yaşamasına vesile oldu.

Artık sık sık falan e-ticaret sitesi aylık şu kadar milyon ciro yapmış, filancanın sitesi günlük gazetelerden daha fazla ziyaretçi topluyormuş, web sitesinde 100 den fazla çalışan varmış gibi e-ticaret havadisleri sıradanlaştı. Elbette dolaşan bu haberler her işitenin ilgisini çekiyor ve insanı e-ticaret için girişime sevk ediyor. Ben diğer e-ticaret uzmanları gibi aman bu sektörden uzak durun, yatırım yapmayın, yoğurdu üfleyerek yiyin demeyeceğim. Bilakis e-ticarette ayaklarınız yere basarak mutlaka yer alın. Fakat kazanmakta olan beş – on firmaya bakarak balıklama bu işe girişmeyin. İş planınızı hazırlayın ve iyi bir pazar araştırması mutlaka yapın.  Her iş kolunda olduğu gibi e-ticaret sektöründe de kazanan ve geçinen siteler mevcut. Düşünün yaşadığınız ilde – ilçede kaç tane restoran var. Bunlardan bazıları ki % 3 geçmez tabiri caizse para basıyor, geriye kalanlar ise sadece geçinmeye çalışıyorlar. E-ticarette de durum aynen böyle. İşi tutundurmak zaman ve emek istemektedir. E-ticaret sitesini tıpkı yeni kurulan bir şirket gibi, yeni açılan bir şube gibi düşünmek lazım.

E-ticaret sitelerini batıran kişiler; genelde nakit akışını yönetemeyenler, stok maliyetlerini dizginleyemeyenler, personel masraflarını kontrol altında tutamayanlar, başkalarına bağımlı ürün tedarik edenler, iyi bir pazarlamadan yoksun olanlar, uzun vadeli ekonomik dayanma gücüne sahip olamayan vb. kişilerden oluşmaktadır. Hâlbuki benim köşedeki bakkalım, sanayideki hidrolikçim, Mobesko’daki mobilyacımda bu olumsuz durumların hiç biri yok diyebilirim. Çünkü halıcı da zaten satmakta olduğu halılar mevcut. Adamın işi zaten halıcılık, üstelik halıcı, mağazasındaki ürünlerinin sadece bir kısmını vitrinde sergilerken e-ticaret sitesinde hem tüm ürünlerini sergileyebilecek hem de site üzerinden satış yapabilecektir. Halı konusunda Atak Teknoloji tarafından Koçak halıya yapılan www.indirimlihali.com adresini ziyaret ederek canlı örnek alabilirsiniz.

Tedarik konusunda sıkıntısı olmayan bir başka başarılı örneğimiz Artvin balı sitesidir. Artvin yöresine ait balların satıldığı site üzerinde köylü balı pazarlama ve markalaştırma yöntemini e-ticaret sitesi üzerinden çözmektedir. Düşünün e-ticaret sitesi olmasa dahi Artvin balı üretilmekte ve pazara sunulmaktadır. www.artvinbali.comüzerinden Artvin balı için ayrı bir katma değer oluşturulmaktadır.

Hülasa hali hazırda perakende satışı bulunan tüm işletmeler (istisnalar kaideyi bozmaz) tanıtım sitesi + e-ticaret sitesi veya bütçe yeterli değilse sadece e-ticaret sitesi yaptırmaları daha ticari ve geri dönüşümlü olacaktır.

 

E-Ticaret için hangisi doğru?

E-ticaret yapmayı düşünüyorsunuz ve Google’a girip “e-ticaret paketleri” diye arama yaptırdınız. Aldığınız cevabın 2 milyona yakın olması sizi umarım ümitsizliğe sevk etmez.  30 TL den 100 Bin TL ye kadar farklı alternatif çözümler artık karşınızda. Peki, hangisini almalısınız? Şöyle ucuzundan olsun bir tecrübe etmiş oluruz mu diyeceksiniz yoksa “ucuz etin yahnisi olmaz” deyip pahalı çözümlere mi yöneleceksiniz.

Atak Teknoloji’de hizmet verdiğimiz e-ticaret müşterilerimizin çoğunluğunda gördüm müşterinin yaşamakta olduğu bu ikilemi. Elbette ucuz olan kötüdür, pahalısı iyidir diye bir yaklaşım doğru olamaz. Nitekim ülkemizde birçok e-ticaret paketi eşsiz özelliklere sahip, adeta içerilerinde yok yok.

Paket E-ticaret çözümlerini mi tercih etmelisiniz yoksa Size Özel – Profesyonel Çözümleri mi?

E-ticaret siteniz için bir domain kaydetmek ilk ve en önemli adımdır diyebiliriz. Domain seçimi ile ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız “Domain Nedir? Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-ticaret dünyasında hazır paket çözümlerle yer almak isteyen işletmeler mutlaka kendi bünyelerinde e-ticaret uzmanı çalıştırmalıdırlar. E-ticaret öncelikle hizmet verilecek sitenin isminden tutun ürün özelliklerini kapsayan profesyonel bir sunumu gerektirmektedir. E-ticaret paketi satmakta olan firmaların kapısını çaldığınızda sizden bir domain talep ederler veya sizden bir isim isteyip sizin için ismi kaydederler. Kayıt edilen domainin e-ticarete uygun olup olmadığı çok sorgulanmaz. Mühim olan paketin kısa sürede satılmasıdır. Örnek verecek olursak Tabak Mobilyanın e-ticaret için 4-5 yıl önce satın almış olduğu tabakticaret.com sitesinde daha kısa ve fonetik yapısı daha uygun olan tabak.com.tr alınmamış, hem marka ismi riske atılmış hem de 50 yıllık bir geçmişi olan, 5-6 mağazaya sahip bu köklü firma küçük bir ticarethane şeklinde sunum yapılmıştır.

E-ticaret paketleri ağırlıklı olarak paketi satmaz paketi kiralama yöntemiyle iş yaparlar. Dolayısıyla kendilerinden satın alma işlemini yapan müşteriler sürekli siteyi satın aldığı (aslında kiraladığı) firmaya bağımlı kalacaktır. Paket satın almış olduğunuz firmanın hizmetinden memnun kalmamanız durumunda tasarımınızı, veri tabanınızı kısacası tümüyle sitenizi alıp bir yere gidemezsiniz. Yıllarca web sitenize vermiş olduğunuz hizmeti bir tarafa bırakıp yeniden sıfır bir başlangıç gerekebilir.

Yaptığınız veya profesyonel hizmet alarak yaptırdığınız e-ticaret sitesinde satılacak ürünlerin analizleri ve ürün giriş yöntemleri paket çözümlerde size bırakılmıştır. Size özel çözümlerde alacağınız danışmanlıkla ürünleri daha sağlıklı sunarak daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Sitenizde ürün girme ayrıntılarına dikkat ederek giriş yaparsanız aynı emekle iki-üç kat daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz.

E-ticaret aslında tamamen bir pazarlama platformudur. Site üzerinden sadece ürün tanıtımı yapmak için e-ticarete girmek çok ticari olmayabilir. E-ticaretin başlıca pazarlama öğeleri olan eposta hazırlama, eposta gönderme, sosyal medyaya uygulamanın taşınması vb. konular uzmanlık isteyen konulardır. Şirket içerisinde konuya hâkim ve sürekli kendisini bu konularda geliştirecek bir uzman çalıştırmıyorsanız hazır e-ticaret paket uygulamalarından şiddetle kaçınmanızı öneririm.

Alacağınız profesyonel e-ticaret çözümü işinize – sitenize özel dikilmiş elbise gibidir. Profesyonel çözümlerde hazır e-ticaret paketlerinde uymak zorunda olduğunuz tasarım, standart ürün detay sayfaları gibi özelliklere uymak zorunda kalmazsınız. Rekabetin giderek kızıştığı e-ticaret pazarında etkili bir sunum ve pazarlama için bu durumu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Hazır e-ticaret paketleri otomobil pazarından alacağınız otomobillere benzer. Özellik ve kalitesine göre fiyatları değişir. Ehliyetiniz varsa ve araba kullanma konusunda uzmansanız arabayı satın alır kendiniz kullanırsınız. Profesyonel çözümlerde satın almış olduğunuz size özel dizayn ve aksesuarlarla donatılmış olan araba size şoförlük öğretilerek tahsis edilir. Profesyonel e-ticaret çözümlerinde üstelik sürekli teknik destek ve danışmanlık alabilirsiniz.

Paket E-ticaret çözümlerini almak mı daha iyi yoksa Size Özel – Profesyonel Çözüm mü doğru artık tercih sizin.

 

E-ticaret paketlerimiz için tıklayın.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Domain 0 Yorum

.uk Uzantılı Domain Hangi Ülkenin

Her ülkenin icann tarafından tahsis edilmiş olan kendine özgü uzantıları vardır. İngiltere domain uzantısı .uk dir. .uk uzantılı domain İngiltere ülkesinin alan adı uzantısıdır. İngiltere domain uzantılı web siteler .uk

Nasıl Yapılır? 0 Yorum

Cname Kaydı Nedir? Cname Kaydı nasıl oluşturulur ?

Cname Kaydı Nedir ? CNAME, bir bilgisayarın, bir veya daha fazla host adı tarafından bilinmesini sağlar. Cname kaydı için öncelikle A Kaydı oluşturmak gerekmektedir. CNAME kayıtları ile alan adınızı farklı

Domain 0 Yorum

.mn Uzantılı Domain Hangi Ülkenin

Her ülkenin icann tarafından tahsis edilmiş olan kendine özgü uzantıları vardır. Moğolistan domain uzantısı .mn dir. .mn uzantılı domain Moğolistan ülkesinin alan adı uzantısıdır. Moğolistan domain uzantılı web siteler .mn

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın