Http 500 Internal Server Hatası Nedir?

Http 500 Internal Server Hatası Nedir?

İnternet web sitelerinin sistemlerinde zaman zaman hatalar olmaktadır. Bunlardan birisi de http 500 error uyarısıdır. Bu hata uyarısı internal server error veya 500 internal server error olarak da bilinmektedir.  Öncelikle bu hatanın nelerden kaynaklandığını bilmek oldukça iyi olur. Hatayı bilmek, problemin çözümünde daha etkili olur. Böylece http error 500 uyarısının karşımıza çıkmasının önüne geçebiliriz. http error 500 hatası daha çok şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

1- Web sitenizin yazılım kodlamasından kaynaklanabilir.

2- Web sitenizin .htaccess dosyası bozulmuş olabilir.

3- Serverda google sunucuları cevap vermiyor olabilir.

4- WordPress sitenizin kök dizininden kaynaklanabilir.

5-  Sunucunuzun PHP bellek limitini aşmış olabilir.

 

Nasıl Düzeltilir?

Http error 500 hatasını gidermek için hatanın sebebini bilmeliyiz. Bunun için sitenizin admin panelini kullanabilirsiniz. Öncelikle panelinizdeki kayıtlar (loglar) bölümüne girin ve hemen hata kaydı bölümüne göz atmalısınız. Bu bölümde http error 500 hatasının hangi sebeplerden kaynaklandığını görebilirsiniz. Hatanın kaynağı tespit edildikten sonra http error 500 çözümüne geçilebilir. O zaman http error 500 çözümü nasıl olur?

1-Öncelikle sitenizi yedekleyin: Sitenizi yedeklemek sadece http error 500 hatasına karşı değil, ortaya çıkabilecek herhangi bir problem için alınması gereken bir tedbirdir. Site yedeğini alırken FTP ya da WordPress eklentileri kullanabilirsiniz.

2-Kodlama Hataları: Problem  sitenizin .htaccess dosyasından kaynaklanıyorsa, yeni bir .htaccess dosyası oluşturmalısınız. Yeni bir .htaccess dosyası oluşturmak için işe WordPress kök dosyanızı açmakla başlayınız. Burada wp-admin ve wp-content klasörlerini göreceksiniz. .htaccess dosyanızı bulduktan sonra dosya adını ‘.htaccess.bak’ olarak değiştirin ve değiştirdikten sonra silin. Bu işlemden sonra yeni bir .htaccess dosyası oluşturmalısınız. WordPress ayarlar kısmında yaptığınız işlemi kaydettiğinizden emin olmalısınız.

3-Http error 500 almanızın diğer bir sebebi ise PHP bellek limitidir. Limiti aşmaya başladığınızda WordPress limitinizi artırmaya çalışır fakat hosting firmanız sizin için ne kadar limit belirlediyse, WordPress bu sınırı geçemez. Limitinizin yetersiz olduğu durumlarda mutlaka hosting firmanızla görüşmelisiniz.

4-Web sitenizdeki bazı eklentiler de http error 500 hatasına sebep olabilir. Böyle bir durumlarda eklentilerinizi devre dışı bırakmalı ve hataya sebep olan eklentinin hangisi olduğunu tespit etmelisiniz.

5-E-ticaret sitelerinde bu tip problemler satışların düşmesine sebep olabilir. Bu hatanın sürekli olması, müşterilerin kısa bir süre sonra alternatif bir site arayışına yönelmesine sebep olabilir. Uzun süreli çalışmalarınızın, http error 500 gibi hatalar yüzünden boşa gitmesini istemiyorsanız, bu ve benzeri hatalara karşı oldukça dikkatli olmalısınız. Bu sebeple sitenizi sık sık kontrol etmeyi, aksayan noktaları düzeltmeyi ihmal etmeyiniz.

Yazar hakkında

Dilek Erdensoy
Dilek Erdensoy 8 Yazı

Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Yazarın tüm yazılarını gör

Bunları da beğenebilirsin

Nasıl Yapılır? 0 Yorum

Windows Dns Değiştirme

İlk olarak bilgisayarımızı açıyoruz. Ardından “Başlat“a tıklayıp “Denetim Masası“nı açıyoruz. Denetim Masası’nı açtıktan sonra Ağ ve İnternet bölümünden “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle”ye tıklıyoruz. Denetim Masası’nı açıyoruz. Ağ ve İnternet’e tıklıyoruz. Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni

SSL Sertifikası 0 Yorum

WordPress SSL Kurulumu ve SEO Açısından Önemi

“SSL nedir, SSL’in Google ve SEO açısından önemi nedir, SSL kurulumu ve yönlendirmesi nasıl yapılır, SSL kurulumunu kolaylaştıran WordPress eklentileri nelerdir, SSL kurulumu sonrası yapılması gerekenler nelerdir?” sorularının cevaplarını bu

Sunucu 0 Yorum

Windows Sunucuda Persits Yazma İzinleri Verme

Windows Sunucuya giriş yapalım.  Sunucuya giriş yaptıktan sonra Persits Yazma İzinleri Vermek için sırası ile şu işlemleri uygulayalım. 1- Bilgisayarımda C: sürücüsüne giriş yapalım. 2- Program Files ve Program Files(86)

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın