İnternetin Merkezi: ABD, Singapur ve Türkiye

İnternetin Merkezi: ABD, Singapur ve Türkiye

 

Artık internet dünyada 3 merkezden yönetilecek; ABD, Singapur ve Türkiye. Peki, Icann’ın İstanbul’u neden seçti? Elbette bu birçok tartışmalarının sonucunda alınan bir karar. Fadi Chehade ve ekibi bu karara ait haklı gerekçeleri kabullendirmekte oldukça güçlük çekmiş gözüküyor. Tabi Ulaştırma Bakanlığının bu konudaki duyarlılığını ve emeklerini unutmamak lazım. Her şeyden evvel Türkiye deki bilişim alt yapısı, genç nüfus kaynağı – iş gücü buna temel sebep. Milletimizin ve iş dünyasının teknoloji ve yeniliklere açık olması ise ayrı bir konu. Örneğin icann’ a akredite olan Atak Teknoloji’nin de aralarında bulunduğu 8 firma var. Tüm Afrika ve Orta Doğuda ise toplam 5 firma var. Yani Ülkemiz bu konuda Orta Doğu ve Afrika’dan daha büyük.  Seçimdeki bir başka neden İstanbul’un Dünyada merkezi ulaşım alanı olması. Türk hava yolları Dünyada 200 farklı noktaya uçak kaldıran Dünyadaki en büyük ve en kaliteli hava yolu şirketi. Ayrıca bilişim pazarının çok hızlı büyümesini buna eklemeliyiz. Son bir yılda Türkiye de mobil pazarın % 46 büyümesi gözlerden kaçmıyor. Bu seçimde ülkemizin coğrafi anlamda da bir üstünlüğü söz konusu.  Günü 3 e bölecek olursak ABD – Singapur – Türkiye 8 saatlik aralıklara sahip.  Bana göre en büyük sebeplerden birisi son 10 yılda yapılan ekonomik atılım, ülkemizdeki stabil yükselen ekonomik göstergeler ve hükümetin bu konuda istekli olması icann’ı Türkiye’ye getirdi. Türkiye de akreditasyon gerçekleştiren 8 firmanın varlığı da ayrı bir etken. Atak Teknoloji olarak bu çorbada bizimde tuzumuz varsa ne mutlu bize.

Icann’ın Türkiye de üstlenmesi bize ne kazandıracak? Ne kazandırmayacak ki diyelim. İnternet Dünyada artık bu üç merkezden yönetilecek. Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Karadeniz Hazar havzası icann ile ilgili konularda ve sorunlarda bizim kapımızı çalacak. İnternet ve Bilgi Teknolojileri alanında Türkiye deki yurt içi ve yurtdışı girişimler artacak. Çağrı merkezlerinde ciddi bir artış gözlenecek. Gençlerimize teknolojik iş imkânları sağlanacak. Kısacası bilgiyi yöneten dünyayı yönetecek ve artık Türkiye yöneticilerden – yönetim merkezlerinden birisidir diyebiliriz.

Her işin içinde bir bit yeniği arayanlar için icann’ın İstanbul ve Singapur Tercihlerine bakacak olursak; ABD interneti tekelinde tutmakla itham ediliyordu. Bu hamle ile icann internetin ABD malı olmadığını, milletler ve devletler üstü bir kurum olduğunu göstermek istedi ve bunu gösterdi. Bu yolla üzerindeki eleştirileri hafifletti. Ayrıca artan internet kullanımını tek merkez kaldırmıyordu ve artık bu 3 hub’a bölündü.

 

 

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Web Tasarım 0 Yorum

Kocaeli Web Tasarım

Atak Teknoloji web tasarım departmanı 2003 ten itibaren 2000 e yakın kurumsal ve bireysel web sitesi tasarlamış olup, ağırlıklı olarak İzmit – Gebze – Kocaeli başta olmak üzere yurtiçinde ve

Web Hosting 0 Yorum

Yönetilen Web Hosting

Yönetilen web hosting nedir? Yönetilen web hosting bir servis sağlayıcının adanmış sunucuları ve ilişkili donanımı tek bir müşteriye kiraladığı ve bu sistemleri müşterinin adına yöneten bir BT sağlama modelidir. Yönetilen

Domain 0 Yorum

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Blog Açma Rehberi

Blog dünyasına giriş yaparak dijital ortamda kendi sesini duyurmak isteyenler, hazırladığımız ayrıntılı blog açma rehberi ile tüm sorularına yanıt bulabilirler. Yeni başlayanlar için adım adım blog açma rehberinde neler var?

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın