İnternette Pazarlama

İnternette Pazarlama

Yeni nesil ticari anlayışı ne üretirsem satarım algısını bırakın yaşamayı hayal bile edemez. Günümüzde artık rekabet küreselleşti ve arz talebin çok fazla üzerinde.  Teknoloji ve internetin baş döndürücü gelişimi, küreselleşen ekonomi ve tüketicilerin – müşterilerin eğitim seviyesindeki yükseliş satış pozisyonunda olan biz firma sahiplerini farklılık oluşturma, müşteri merkezli hareket etme ve geleneksel pazarlamanın ötesinde yeni pazarlama metotları geliştirme durumunda bırakmakta.

Modern pazarlamanın tek aktörü internet olmamakla birlikte başrolde internetin oynadığını hepimiz görüyoruz. Ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden pazarlamanın keşfedilmiş ve keşfedilecek onlarca yolu var. Bu bölümde pazarlamamızı internet üzerinden nasıl daha etkin hale getirebiliriz bunun üzerinde duracağız.

Profesyonel bir web sayfanız olsun; Müşteri adaylarınız internet sayfanıza girdiklerinde ilk 7 saniye içerisinde sizinle alakalı ön izlenime – yargıya – fikre sahip olurlar. Örneğin en son Sankur.com.tr ve www.emektarmakina.com.tr siteleri üzerinde arka fonda dünya haritası kullanıldı. Türkiye’den çıkan flash oklarla Sankur Ltd. Şti.’nin ihraç gerçekleştirdiği ve ihraç hedefi olan ülkeler işaretlendi. İlgili web sayfaları üzerinde bu şirketleri tanımayan kişilerce yapılan kullanıcı testlerinde ziyaretçilerin verdiği raporlar sitelerin “biz dünyanın birçok bölgesine satış yapan şirketiz” imajı uyandırdığı yönündeydi.

Web siteleri üretilen ürün ve hizmet paralelinde profesyonel bir sunum gerektirmektedir.

Web sayfanızın mutlaka yabancı dili olsun; Türkçe web sayfanıza ilave edeceğiniz başta İngilizce olmak üzere Rusça, Arapça, Fransızca, Almanca gibi ana diller birincisi sizin pazar vizyonunuzun genişliğini gösterecektir. Dünyanın ¾’üne bu diller sayesinde internet siteniz üzerinden hitap etme imkânı sağlayacaksınız.

Yabancı dilli bir web sitesi üzerinden ana dil ve ilave edilen yabancı dilleri iyi optimize etmeniz durumunda Çavuşoğlu kürek firmasında olduğu gibi Türkçede “İnşaat küreği”, İngilizcede “Constrution Shovels”, Rusçada “Konstruksiyonnaya lapat” kelimelerinde aramalarda en önde çıkacaksınız ve şirket olarak satış yeteneğinizi artırarak pazar payınızı artırabilirsiniz.

Google’sız bu iş olmaz; Yarın ne olur bilinmez ama bugün google’sız bu iş olmaz. Eğer yurt içi veya yurt dışı internet üzerinde etkili olmak istiyorsanız web siteniz mutlaka Google dostu olmalı. Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında web sitenizi çıkartmak kurallarına uygun bir site yaptırdıktan sonra hiç te zor değildir. Bu konuda Atak Teknoloji ve muadil Seo uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Ali Babasız bu iş olmaz; Ali baba küresel ticaretin anahtarıdır dersek abartmış olmayız sanırım. Elin Çinlisinin sitesini övmek Google’ı övmekten daha beter ağır gelse de kısa vadede yapacak bir şey yok. Şirketlerimizin yurt dışına açılım ve ihracatlarını artırmak hedefiyle Dış Ticaret Müsteşarlığı yaklaşık 6000 TL olan aboneliğin %70’ini karşılamakta. AliBaba.com üzerinde dünyada 240 ülkeden 60 milyondan fazla şirket alım satım işlemi gerçekleştirmektedir. (Benim halen daha anlam veremediğim konulardan birisi Alibaba .com un Türkiye temsilcisi Logo yazılım markası olan Diyalogo’nun neden Alibabanın gölgesine girdiğidir. Hâlbuki aynı başarı hikâyesini oluşturabilecek yazılımcı ekip ve maddi imkânlara sahipler )

İnternet reklamcılığına önem veriniz; İnternet reklamcılığı geleneksel reklam mecralarına göre oldukça fazla avantajlara sahiptir. Müşteriyle interaktif etkileşime girme avantajı, diğer reklam mecralarına kıyasla çok ucuz olması, ölçülebilir olması, reklam üzerinde anlık değişiklikler yapabilme imkânları vb. avantajlar internet reklamcılığını vazgeçilmez kılmaktadır. Özellikle reklamlarda ülke ve hatta il belirleyebilme özelliği reklamlarınız için hedef mecra belirleme yönüyle mükemmel çözümler sunmaktadır. Bunun anlamı sadece Kaliforniya’ya ürün (bal, web tasarım, domain, tercüme hizmeti) satışı yapmak istiyorsanız New York aramalarında boş yere para kaybetmemek için reklamınızı sadece Kaliforniya’da yayınlayabilirsiniz.

Tanıtım mailleri gönderin; Ürün ve hizmetlerinizi tanıtacak ve tutunduracak etkili tanıtım mailleri gönderin. Fakat siz siz olun tanıtım maillerinizi şirket mailinizi kullanarak toplu göndermeyin. Tanıtım mailleri izinli mail listesi kullanılarak mail gönderme programları üzerinden gönderilmeli ve raporları analiz edilmelidir. Bu programları kullanmanız imkânsız denecek kadar zor olduğu için mail gönderimi yapan site ve şirketlerle bu ihtiyacınızı görmenizi tavsiye ederim.

Sözün özünü ufak bir hatırlatma ile bağlayalım. BM Telekomünikasyon Ajansınca hazırlanan ‘Genişband Devleti 2012’ adlı 170’den fazla ülkenin değerlendirildiği rapora göre günümüzde, dünya üzerindeki her üç kişiden biri (2,26 milyar kişi) internet kullanıcısı. Aktif büyüyen dev pazarı göz önüne alarak dev adımlar atmak zorundayız.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Genel 0 Yorum

Domain Tescili Nasıl Yapılır ?

Domain sahip olduğunuz şirketin internetteki kimliğidir.Alan adı kullanabilmeniz için kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. Kişisel ya da kurumsal anlamda internet ortamında bir kimlik sahibi olmak için alacağınız alan adı markanızın

Genel 0 Yorum

Domain Nasıl Alınır?

Domain namı diğer alan adı nedir diye klasik bir soru ile başlamayacağım yazıma. Bu yazı belki biraz teknik ibareler içermekte fakat size faydalı olacağını ümit etmekteyim. Başlamadan önce aklınızda alan

Genel 0 Yorum

Türkiye Domain Piyasası

Türkiyede kişi başına tescil edilen .tr uzantılı  domain adeti gerek .tr nin tescil edilişindeki zorluklar gerekse Türkiye’nin sosyo ekonomik durumundan dolayı oldukça düşük.Aşağıda .ie ana yazmanı tarafından yapılan domain araştırmasından

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın