Nasıl Bir Web Site ?

Nasıl Bir Web Site ?

Neden bir web sitesi sorusu aklımızı artık kurcalamıyor. Kesenin ağzını şöyle veya böyle açmaya niyetlendik ve bir web sitesi tasarlatmaya karar verdik. Peki, ama nasıl bir web sitesi tasarlatmalıyız?

Atak Teknolojiye gelen müşterilerimizin nasıl bir web sitesi sorusunu yıllardır üç sacayak kuralıyla açıklamışımdır. Bana göre iyi bir web sitesi görsel bütünlüğe sahip olmalı, aramalarda bulunur olmalı ve sağlam bir teknik desteği istenilen anda alabilmelidir. Bu üç sacayak kuralı web sitelerinin olmazsa olmazı temel taşlarıdır.

Şirketinizin veya şahsınızın ürün ve hizmetlerini hatta fikirlerinizi sunacağınız web mecrası girildiğinde her şeyden önce müşteri adayına – ziyaretçiye güven vermelidir. Web siteniz üzerindeki güven tesisi ilk beş saniye içerisinde tesis edilecektir. Kullanıcı sitenizi göz ucuyla ziyaret edip güveni alamaması halinde sizi terk edecektir. Özellikle template – hazır site yapıları hususen şirketler için sağlıklı izlenim bırakmayacaktır. Site lisanı haliyle ziyaretçilerine bu şirket sunumunu geçiştirmiş, parası yok, markalaşma kültürüne sahip değil, eli sıkı, tedarikçilerini iyi analiz edemiyor vb. birçok olumsuz izlenim bırakacaktır.  Nasıl ki Yüce Yaradan tek yumurta ikizlerini dahi farklı farklı yaratmış bu hikmetten yola çıkarak ortaya konan web tasarım sanatının görsel olarak bütün ve özgün olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kuracağınız web sitesi mutlaka arama motorlarına özellikle Google’a uyumlu yapılması gerekmektedir. Siz bir mağaza açarken İstanbul da  İstiklal Caddesi’nde İzmir’de Alsancak’ta, Kocaeli de Fethiye Caddesi’nde mi açmak istersiniz yoksa kuş uçmaz kervan geçmez dağ başında mı mağaza açarsınız? Üstelik mağaza açma maliyetleriniz tıpkı inşaat maliyetleriyle aynı olduğu halde. Elbette ki ziyaretçi oranı yüksek cadde ve mağazalar, iyi optimize edilmiş web siteleriyle aynı kulvardadır. Arama motoru optimizasyonu veya web sitelerinin aramalarda daha önde çıkmasıyla ilgili konumuzu ilerleyen bölümlerde ele alacağız.

Diyelim ki mükemmel bir web sitesi kurdunuz hem görsel bütünlüğe sahip hem de aramalarda en önlerde çıkıyorsunuz. Muhakkak bu bir başarıdır fakat orta ve uzun vadede sağlıklı teknik destek almadığınız zaman sürdürülebilinir bir başarı değildir. Gerek teknolojinin hızla değişimi gerekse yayın sürecinde yaşayabileceğiniz aksamaları anlaşmış olduğunuz web tasarım firması çözecektir. Burada özellikle web tasarım firması çözecektir sözünü kullanmaktayım çünkü bireysel çözümler size yardımcı olan deha dahi olsa sürdürülebilir değildir. Tecrübeyle sabittir ki bireysel – freelance web tasarımcı tercihinde bulunmanız halinde tasarımcınız ya işte olacak, ya uykuda, ya tatilde olacaktır. Şimdiye kadar bu tarz bir olumsuzlukla karşılaşmamış olabilirsiniz. Benden söylemesi bu durumlara siz siz olun hazırlıklı olun.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Haberler & Kampanyalar 0 Yorum

Domain Değeri Nasıl Belirlenir?

Domain Değeri Nasıl Belirlenir? Domain Değeri Hesaplama Gayrimenkul değerleme, şirket değerleme, sigorta değerleme, araç değerleme uzmanlık gerektiren başlı başına bir iş olduğu gibi domain değerlemede en az bu konular kadar

Nasıl Yapılır? 0 Yorum

Mail Yazarken CC ve BCC Nedir?

Hergün onlarca mail gönderiyoruz.  Müşterilerimiz  “mail yazarken cc ve bcc ne nedir” diye soruyorlar. İşte cevabı; CC Bilgi Anlamındadır. BCC ise Yazının Gizliliğini Anlatan Protokollerdir… CC : Sade bi anlatımla

Nasıl Yapılır? 0 Yorum

IOS Mail Kurulumu

Apple akıllı cep telefonları kolay bir işletim sistemine sahiptir. Email kurulumu da oldukça kolaydır.Aşağıda hazırladığımız görselleri takip ederek kurulum işlemini yapabilirsiniz. Öncelikle elinizde Mail adresi bilgileriniz olmalı (Yoksa bizi arayın

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın