Neden Web Sitesi?

Neden Web Sitesi?

Tam 15 yıl önce sorulması gereken bir soru aslında. Utana sıkıla attım bu başlığı. Fakat bugün ülkemizde Kobi diye tabir ettiğimiz işletmelerin 3 milyondan fazla olduğunu ve aktif firma web sitelerinin 600 bin civarı olduğu göz önüne alınınca sorunun halen daha sıcaklığını koruduğunu iddia edebiliriz.

Elbette düne göre web sitesine bakış yönüyle işletmelerimiz devrim niteliğinde bakış açılarını değiştirdi. 2003-2004 yıllarında tabir yerindeyse dilimizde tüy biterdi web sitesini anlatana kadar firmalara. Ama şimdi bakkalından orta halli işletmesine kadar herkes web sitesinin gerekliliğinde hem fikirler. Firmalar iyi bir web sitesi için artık web tasarım firmalarına kendileri müracaat ediyor.

Çoğu firma ne istediğini tam anlamıyla bil-e-miyor. Çok da yadırgamıyorum bunu. Neticede uzmanlık gerektiren bir konu web tasarım. Biz bir keresteciye gittiğimizde biliyor muyuz çam ağacını, larexi, köknarı, kayını, iroko ağacını. En çok bildiğimiz çam ağacının bile Sibirya’sı, Ukrayna’sı, yerlisi var. Üstelik 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf olarak ayrıca sınıflandırılmakta. Lakin firmaların yaptıkları işi bile tarif ederken aciz kalmalarına aklım ermiyor. Atak Teknoloji olarak yaptığımız web sitelerinde kobilerden işlerini anlatan veri istediğimizde patronların veri diye kartvizitlerini uzattıklarına çok şahit oldum.

Firmalar peki neden web sitesi yaptırıyorlar? Sosyal baskı mı, sosyal statü mü, paralarımı çok, daha çok mu kazanmak istiyorlar, imaj mı? Aslında hepsi ve daha nicesi.

Firmaların web sitesi yaptırtması için öne çıkan yedi Neden:

1-   Ürün ve hizmetlerinizi daha geniş kitlere sunabilmek için web sitesi en ucuz ve en etkili yoldur. Ülkemizde 30 milyonun üzerinde olan internet kullanıcısı 3 tane Yunanistan, 5 tane İsrail,  4 tane Azerbaycan ve 2 adet Kazakistan’a eşit pazar demektir. Oturduğunuz yerden tüm Türkiye’ye hizmet ve ürün sunabilirsiniz. Konuyu bir adım ileri çıkartıp web sitenizi yabancı dil-ler-le desteklerseniz 2 milyardan büyük bir pazara kolaylıkla adım atabilirsiniz. Sizi bilemem ama bir girişimci olarak beni bu durum şuan bu satırları yazarken bile oldukça heyecanlandırıyor. Web sitesi şimdiye kadar hizmet vermiş olduğumuz 5000+… den fazla müşterimizin tecrübeleriyle sabittir ki ürünlerinizin ve hizmetlerinizin daha çok satılması anlamına gelmektedir.

2-   Yeni müşteriler elde edebilmeniz için web sitesi size bin bir kapılar açar. Tıpkı sanatçıların daha fazla kitlelere hitap etme arzuları olduğu gibi şirketlerde sürekli daha fazla müşteriye ürün ve hizmetlerini ulaştırmayı hedefler. Bu hedeften yoksunluk mevcut ekonomik sistemde yerinde sayma dolayısıyla geriye gitme anlamını taşıdığını çok iyi biliyoruz. Firmalar sadece mevcut müşterilerini koruyup yeni müşteriler elde ederek başarılı olabilir veya başarılarını tazeleyebilirler. Bu noktada web sitesi sizin yeni müşteriler elde etmenize olanak sağlayan en etkili araçlardan birisidir.

3-   Etkili tanıtım yapabilmeniz için web sitesi olmazsa olmazdır. Sizi ilgilendiren doğru hedef kitleye markanızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi en etkili ve en ucuz bir şekilde web sitesi üzerinden tanıtabilirsiniz.

Örneğin hiçbir ziyaretçi Artvin balı ihtiyacı olmadan  ‘Artvin balı’, ‘organik bal’ veya ‘Artvin kara kovan balı’ kelimesini aramayacaktır. Bal alma hedefiyle yola çıkan müşteri adayı siteniz eğer iyi optimize edilmişse sizin sitenizle buluşacak ve potansiyel müşteri adayınız olacaktır.

4- Ölçülebilir tanıtım için web sitesi üzerinden kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Web sitenize yerleştireceğiniz herhangi bir istatistik programı sayesinde ziyaretçilerin hangi kaynaklardan hangi kelimeleri yazarak sitenize geldiğini, hangi saatlerde sitenizin daha fazla ziyaret edildiğini, hangi ürün veya hizmet sayfalarınızın daha fazla ilgi gördüğünü, ziyaretçilerin sayfanızda ne kadar süreyle kaldığını, ziyaretçilerin bir daha sayfanıza geri gelip gelmediğini rahatlıkla ölçebilirsiniz.

5-   Müşterilerinizle ve müşteri adaylarınızla etkileşimli iletişim için web sitesi bir fırsattır. Web siteleri üzerinden ürün ve hizmetlerin yayınlanmasına kadar televizyon, gazete, dergi, radyo, vb. reklam araçlarının hiçbirisinde etkileşim çift taraflı olmamıştır. Oysa web sayfaları ziyaretçi formu, müşteri hattı, canlı destek, talep formu, iletişim formu gibi sayfalarla müşterilerle anlık iletişim sağlamakta, web içeriğini inceleyen müşteri taleplerini web sitesi sahibine iletebilmektedir.

6-   Doğrudan satış için web sitesi bulunmaz bir platformdur. Dünyada milyarlarca dolar satış yapan ülkemizde ise henüz milyarlarca dolar olmasa da milyonlarca dolar ciro yapabilen birçok site yayın yapmaktadır. Bu sitelerin hepsinin çok büyük sermayelerle kurulduğunu iddia edemeyiz. Örneğin bu işin piri olan Amazon.com’un ilk 3-4 yılını zararla kapattığını çok net biliyorum. İnternetten doğrudan satışla ilgili ilerleyen çalışmalarımızda daha geniş yer vereceğiz.

7-   Prestijiniz için web sitesi olmazsa olmazlardandır.  Günümüzde web siteleri iş dünyası için kartvizitten daha elzemdir. Yaptıracağınız kaliteli bir web sayfası şirketinizin kimliğini yansıtacak, firmanız için adeta bir vitrin vazifesi görecektir. Nasrettin hocanın “Ye kürküm ye” sözü “Al işleri web sitem al” dercesine artık internete yansımıştır. 2003 yılında üniversiteden yeni mezun toy birisi olarak kurmuş olduğum Atak Tercüme  – www.ataktercume.com sitesi üzerinden daha bir hafta geçmeden Birleşmiş Milletlere – FAO ya ait çok yüklü yazılı ve sözlü tercüme işi almıştık. İşimize ilk başlarken FAO gibi büyük bir referansla yola çıkmamız bizim için büyük bir gelir ve referans olmuştu. Atak Tercümeyi 30-40 yıldır tercüme işi yapan rakiplerin önüne geçiren her şeyden önce Allah’ın inayeti sebepler dairesindeyse Atak Tercümeye ait web sitesinin o gün itibariyle Türkiye’nin en iyi tercüme firması sitesi olmasıydı.

Web sitesi firmanız için 7×24 çalışan en etkili pazarlamacı, müşteri temsilcisi, destek personelidir. Bu yazımızda web sitesi yaptırmanız için öne çıkan 7 etkin sebebi kaleme aldık. Elbette web sitelerinin faydaları bunlarla sınırlı değil. Eğer bir web siteniz varsa standartlara ne kadar uygun olduğuna dair sağlam bir firmadan veya uzmandan danışmanlık almanızı öneririm. Eğer halen bir web siteniz yoksa daha fazla vakit ve en önemlisi nakit kaybetmeden mutlaka bir web sitesi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Web Hosting 0 Yorum

SPF Kaydı Nedir?

SPF Kaydı Nedir? SPF- Sender Policy Framework Domain DNS kayıtlarında, o D omain adının hangi IP adreslerinden E-posta gönderdiğini belirten TXT kayıtlarına verilen isimdir. E-posta gönderimlerinde gönderici için “kimlik ibrazı”

Domain 0 Yorum

 .ch Domain Tescili

  Domain Tescili Uzantı : ch Ülke : Swaziland Min. Karakter : 3 Max Karakter : 63 Min. Kayıt Periyodu : 1 yıl Max. Kayıt Periyodu : 1 yıl Min

Web Hosting

cPanel de dosya klasör yazma izinleri nasıl verilir?

1.cPanel’e giriş yapailmek için “Hosting” hizmeti aldığımız firma tarafından bize verilen  link’e tıklıyoruz; “https://IPadresi/cpanel” , “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” ile giriş yapıyoruz.                

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın