Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal Medyanın Gücü

Güzel bir Pazar sabahı çalışma ofisimde sosyal medyanın gücü konusunda araştırmamı devam ettiriyorum. Sosyal medya dediğimizde aklımıza ilk gelen şüphesiz Facebook. Eski Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile popülaritesi ülkemizde iyice artan Twitter’ ı, Video paylaşım sitesi olan Youtube’u tabiî ki unutmamak gerekli.

Web sayfalarının dünya ve ülke sıralamaları konusunda bize veri sağlamakta olan Alexa sitesi verileri sosyal medyanın engellenemez yükselişi konusunda bize objektif sonuçlar vermekte. 21 Ekim 2012 tarihli Alexa verilerine göre Dünyada en fazla ziyaret edilen site Google’dan sonra Facebook ziyaret edilmekte. Kullanıcı sıralamasında Dünyada 3. Sırada Youtube ve 8. sırada Twitter gelmekte. Ülkemizde ise sıralamada Facebook arama motoru Google ‘u geride bırakarak listenin tepesinde yer almakta. Youtube 3. Sırada Twitter ise kullanım açısından 6. sırada bulunmaktadır. Elbette sosyal medya siteleri sadece bunlar değil. Günümüzde sosyal ağın dikkate alınabilir büyük aktörleri tespit edebildiğim kadarıyla 500 den fazla.

Birçok ülkede olduğu gibi artık ülkemizde bireylerin ve şirketlerin Facebook, Twitter hesaplarının ve sayfalarının bulunmaması yadırganmaya başladı. Peki, neden insanlar bu sosyal ağlara fazlaca rağbet gösteriyor dersiniz?

A sosyaller sosyal paylaşım sitelerinde sosyalleşti; Ortaokul ve lise yıllarındaki derslerimizden hatırlarsınız “İnsan sosyal bir varlıktır” derlerdi hocalarımız. Televizyon ve son olarak internet kullanımının yaygınlaşmasıyla a sosyalleşen toplum(lar) sosyal paylaşım siteleri üzerinden güdülerini gidermektedir. Uluslararası pazarlama ve reklamcılık şirketi Nielsen, 55 ülkede 27 bin kişinin televizyon ve video izleme alışkanlıklarını araştırması sonrası Türkiye, dünyada bir gün içinde ekran başında en çok zaman geçiren 8. ülke olarak gözükmekte. Günde ortalama 4 saat 17 dakika televizyon izleyen halkımız, Polonya, Meksika, İsveç ve Çin gibi ülkeleri geride bıraktığı gözüküyor. Günde ortalama 7-8 saat internet kullanmakta olduğumuzu göz önüne alacak olursak Facebook’un Twitter ve Youtube ‘un neden revaçta olduğunu anlarız diye düşünüyorum.

Paylaşma Güdüsü; Bizi yaradan Allah dahi sanatını, gücünü, büyüğünü güzelliğini teşhir etme, göstermek için bu dünyayı yaratmış. Sanat eseri sanatçısından izler taşır. İnsanda sahip olduğu güzellikleri, gücünü, varlığını dost ve arkadaşlarıyla paylaşma gereği hissediyor. Resim, belge, haber, güzel söz vb. bilgilerimizi sosyal medya gurubumuzla anlık paylaşabiliyoruz.

Bedava web sitesi; Sosyal medya siteleri teknik ve maddi açıdan kişiye özel web sayfası oluşturamayan kitleler için bedava web sayfası anlamı taşmakta. Kullanıcılar web sayfası ihtiyaçlarını bu siteler üzerinden ücretsiz sağlamakta.

Sosyal platform; Özellikle yurtiçi ve yurtdışı göçlerle  sosyal travma yaşayan toplumumuz dost ve akrabalarını, eski okul arkadaşlarını, fikirdaşlarını sosyal medya siteleri üzerinden bulmakta ve kolayca irtibata geçebilmekte. Toplumumuz gidemediği memleketine sanal dünyada gitmekte, görüşemediği dostları ile sanal platformda hasret gidermekte.

Eğlence Mekânı; Siz paylaşmasınız dahi arkadaş listenizdeki diğer üyelerin paylaştığı video, fıkra, komik resim ve yazılar eğlenceli bir zaman geçirme imkânı sunmakta. Günün stresinden uzaklaşmak isteyen kullanıcı sosyal medyaya yönelmektedir.

Sosyal Medyadan Kesitler;

* İnsanların %50′sinden fazlası son dakika haberlerini resmi haber kaynakları yerine sosyal medya üzerinden öğreniyor.

* Sosyal medya radyoyu geride bırakarak %27.8 oranıyla en çok takip edilen 3 haber kaynağından biri oldu.

* Sosyal medya haber kaynakları arasında ilk sıra %59.5′lik oranla Facebook’a ait. Yüzde 20′lik kesim ise haberleri Twitter üzerinden takip ediyor.

* İnsanların yüzde %49′u sosyal medyada yanlış çıkan bir son dakika haberine rastladığını belirtiyor.

* 2012 yılı itibariyle internet haberciliğinin reklam gelirleri yazılı basını geçmeyi başardı.

 

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Genel 0 Yorum

İnternetin Merkezi: ABD, Singapur ve Türkiye

  Artık internet dünyada 3 merkezden yönetilecek; ABD, Singapur ve Türkiye. Peki, Icann’ın İstanbul’u neden seçti? Elbette bu birçok tartışmalarının sonucunda alınan bir karar. Fadi Chehade ve ekibi bu karara

Web Tasarım 0 Yorum

Nasıl Bir Web Site ?

Neden bir web sitesi sorusu aklımızı artık kurcalamıyor. Kesenin ağzını şöyle veya böyle açmaya niyetlendik ve bir web sitesi tasarlatmaya karar verdik. Peki, ama nasıl bir web sitesi tasarlatmalıyız? Atak

Genel 0 Yorum

Bilgisayarın Fiziksel Zararları

Günümüzde İnternet kullanımının dolayısıyla bilgisayar kullanımının kullanıcılara birçok fiziksel zarar verdiğini hepimiz yaşayarak biliyoruz. İnternetle – bilgisayarla çok fazla haşır neşir olanlarda başta göz ağrısı olmak üzere kalp kan dolaşımı,

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın