WordPress SSL Kurulumu

WordPress SSL Kurulumu

İnternet sitelerinde güvenli alış-veriş sağlamak için SSL, HTTP tünelini güvenli bir veri alanına çeviren sertifikadır. Site içerisindeki veriler şifrelenir. Böylece güvenli bir veri akışı sağlanmış olur. SSL sertifikasına 9 $ başlayan fiyatlarla sahip olabilirsiniz.   Hızlı kurulum (DV SSL), Kurumsal (EV SSL), Şirketler için (OV SSL), Willdcard SSL’e https://www.atakdomain.com/ssl-sertifikasi sitemizden bu sertifikaya sahip olabilirsiniz.

WordPress tabanlı sitenizin güvenliğini sağlamak için SSL kullanmanız sitenizin güvenliği adına çok büyük öneme sahiptir. Google SSL kullanan sitelerin daha güvenli ve üst sıralarda çıkmasını garanti edip SSL kullanmayı teşvik etmektedir.

Google sitelerden alışveriş yapanların verilerinin korunması için sitelerin güvenli olmasını istiyor ama bunu zorunlu tutmuyor. Kullanıcıların web sitelerini daha güvenli hale getirmek ve müşterilerinin bilgilerini koruma adına mutlaka güvenlik sertifikası alması gerekmektedir.

SSL güvenlik sertifikası geç kalınmış bir sistemdir. SSL olmayan web sitelerinden alışveriş yapılması, bilgi girişi yapılması kullanıcılar için büyük bir risk demektir. SSL bulunmayan web sitelerine kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi girmeyiniz. Google kullanıcıların bu siteleri ayırt edebilmesi için SSL olmayan siteleri güvenli değil işareti koyuyor.

 

SSL ve HTTPS Nedir?

HTTP sistemi, istenilen verileri bir sunucudan diğer sunucuya gönderen bir sistemdir. Bu sistem internetin temelini oluşturmaktadır.

HTTP verileri aktarırken güvenlikli mi veya değil mi olduğuna bakmaz. Burada niçin HTTPS yani güvenli internet cevabını almış olacağız.

HTTPS’li yani SSL kullanıldığında bir sunucudan aldığı veriyi şifreleyerek karşı tarafa teslim eder. SSL sistemi veriyi teslim ederken şifreyi çözer ve veri yol boyunca saldırılara maruz kalmaktan korunmuş olur. Bundan maksat verilerin güvenli bir şekilde kullanıcıya aktarılmasını sağlamaktır.

 

WordPress’e SSL Nasıl Kurulur?

 • Öncelikle SSL yönlendirmeile başlayalım. Aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırın, https://www.kitapbasimi.com yazan yeri kendi site adresinizle değiştirin.

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80

RewriteRule ^(.*)$ https://www.kitapbasimi.com m/$1 [R,L]

</IfModule>

 • Daha sonra wp-config.php dosyasını açarak  ‘hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar!’ yazan satırın hemen üstüne aşağıdaki kodu ekleyin.

define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true) WordPress kontrol paneline girin Ayarlar>genel bölümünden site adresinizi HTTPS ön ekiyle değiştirin.

 • Ücretsiz olarak sunulan Really Simple SSLeklentisi kurun. Bu eklentiyi kurmadaki amacımız site içerisinde yer alan verileri http:// ve https:// olarak otomatik düzenlemesidir. SSL geçişi sonrasında 301 hatası ya da uyarılara maruz kalmamak için kullanıyoruz.
 • WordPress SSL Ayarları ve Https Yönlendirme
 • Bir SSL aldıysanız mutlaka sabit bir ip de almanız gerekir. SSL sabit ip olmadan çalışmaz. Sabit ip’yi https://www.atakdomain.com/ozel-ip-adresi firmanızdan alabilirsiniz. SSL’i WordPress’ e nasıl uygulayacaksınız? https yönlendirmeyi nasıl yapacaksınız? Şimdi bunu görelim:
 • WordPress SSL Ayarları ve  Https Yönlendirme İşlemi
 • WordPress sitenizde SSL çalışması için http sitenizi https ye yönlendirmeniz gerekir. Bu işlem için küçük bir eklenti kullanacağız. İnternette htaccess dosyasına ekleyeceğiniz birçok kod var ama kodlarla uğraşmayınız. Maksimum iki yıl için alınan SSL süreniz bittiği zaman ya da süresini uzatmadığınızda tekrar kodlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Eklentiler bütün ayarları gerçekleştiriyor. SSL kurulduktan sonra sitenizin bazı sayfalarında “güvenli değil” ibaresi görebilirsiniz. Kuracağınız eklenti bu hataları da ortadan kaldıracaktır.

WordPress SSL İki Çeşittir:

1- WordPress ücretsiz SSL: Ücretsiz SSL uygulaması çok güvenli olmayıp kullanılmakta olup SEO değeri düşük olmakla beraber sitenizin üst sıralarda çıkmasına fazla etki etmemektedir.

 • Really Simple SSL Eklentiyi verdiğimiz linkten indirip plugins klasörüne atarak çalıştırabilirsiniz ya da direk admin panelinden eklenti yükle deyip kurabilirsiniz.
 • Eklenti kurulup çalıştırıldıktan sonra http’li linkleriniz https olarak ayarlanacak ve tarayıcıda güvenli olarak görüleceksiniz.  Daha sonra wordpress admin panelinden genel ayarlara gelerek http’li linkinizi https olarak yazın ve kaydedin.

WordPress Eklentisiz SSL Kurulumu ve Https Ayarları Nasıl Yapılır?

 

Let’s Encrypt” adında tamamen ücretsiz bir SSL sertifikasıdır.

WordPress tabanlı internet sitelerinde Really Simple SSL adlı eklenti ile SSL ayarlarınızı yapabilirsiniz. wordpress SSL ayarlarını eklentisiz olarak yapmanın yolu da vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WordPress Really Simple SSL Eklentisi

Bu işlemleri yapmadan önce sunucunuzda güvenlik sertifikasının kurulu ve aktif olduğundan emin olmalısınız. Host firmasına destek talebi oluşturarak ücretsiz SSL‘yi aktif ettiriniz.

 • Daha sonra Really Simple SSL Ayarlarını yapacağız. Bunun için admin panelinde “ayarlara” tıklayarak SSL seçiniz.
 • Ayarları bu şekilde yapıp Save diyoruz. Bu işlemlerden sonra artık google sizi güvenli site olarak belirleyecek ve uyarı vermeyecektir.

 

WordPress ücretli SSL: Ücretli SSL uygulamasının en büyük avantajı domain sorgulama yaparak SSL almaktır. Google bu tür SSL’leri daha dikkate alarak sitenizin SEO’sunu yukarıda çıkarmaktadır. https://www.atakdomain.com/ozel-ip-adresinden SSL alabilir ve çok rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Aşağıda verdiğimiz bu linklerden SSL’inizi adım adım takip ederek alabilirsiniz.


domainadiniz.com
 ssl sertifikası aktivasyonu için;

admin@domainadiniz.com mailini oluşturunuz

 • Sunucuda CSR kodu oluşturunuz
 • İlgili CSR kodunu destek@atakdomain.com a mail atınız.
 • Admin mailine gelecek onay linkini onaylayınız.

Yardım Dokümanları;

Plesk SSL Kurulumu

https://blog.atakdomain.com/plesk-kontrol-paneliniz-uzerinden-csr-kodu-olusturma-icin-tiklayiniz/

C Panel’de CSR Kodu Nasıl Oluşturulur?

https://blog.atakdomain.com/cpanelde-csr-kodu-nasil-olusturulur/

CPanel SSL Sertifikası Kurulumu

https://blog.atakdomain.com/cpanel-ssl-sertifikasi-kurulumu/

Apache Mod SSL CSR kodu oluşturma için

https://blog.atakdomain.com/apache-mod-ssl-csr-kodu-olusturma/

Microsoft IIS 5.x,6.X, 8.X CSR kodu oluşturma

https://blog.atakdomain.com/microsoft-iis-8-x-csr-kodu-olusturma/

Apache Mod SSL Sertifika Kurulumu

https://blog.atakdomain.com/apache-mod_ssl-certificate-installation-2/

Microsoft IIS 5.x,6.X SSL Sertifika Kurulumu

https://blog.atakdomain.com/microsoft-iis-8-x-ssl-sertifika-yukleme/

 

NOT: İhtiyaç duymanız halinde, SSL Kurulumu konusunda uzaktan bağlanarak ücretsiz destek sağlamaktayız. Ayrıca Hosting hizmetini bizden alan müşterilerimize doğrudan kurulum yapabiliriz.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

SSL Sertifikası 0 Yorum

SSL Sertifikası ile Gönderilen Diğer Sertifikalar Nedir?

Domain için SSL sertifikası alırken, SSL sertifikasının yanında harici 3 adet farklı isimlerde SSL sertifikası da gönderilir. Bunlar Comodo’nun kök CA sertifikası (AddTrustExternalCARoot), intermediate CA (COMODORSAAddTrustCA) sertifikası ve SSL sertifika

Sunucu 0 Yorum

TMCH – Trademark Clearinghouse nedir?

ICANN TMCH Veritabanı kaydı nedir? TMCH ile artık markalar yeni çıkan domain uzantılarından anında haberdar olma ve ilk tescil hakkına sahip olmaktadır. Üstelik TMCH veritabanına kayıtlı şahıs ve şirketler, üçüncü şahısların sisteme kayıtlı marka tescillerini ifade

Genel 0 Yorum

Mysql Database Yönetimi Yedek Alma

ADIM 1: MYSQL DATABASE uygulamamızı açıyoruz.                       ADIM 2:  Administration – Data Export Kısmına şifremizi yazarak girişimizi sağlıyoruz. ADIM 3:

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın